Zašto Coca‑Cola nije bezopasna kako mnogi misle?

Autor: Tarik Hadžirović.

Objavljeno u nedjelju, 20. aprila 2025. u 19:18.

Vrijeme čitanja: 5 min.


Zamislite ovo – Coca‑Cola ima pH vrijednost 2,6, što je skoro isto kao pH vrijednost baterijske kiseline! To znači da je izuzetno kisela. Sad, vjerovatno mislite: „Ok, ali limun ima sličnu pH vrijednost i on nije štetan, zar ne?“ Da, limun je kiseo i njegova pH vrijednost je oko 5, ali problem kod Coca‑Cole nije samo pH – radi se o tome što osim kiselosti, ona sadrži i puno šećera, aditiva i fosforne kiseline. Limun je prirodni izvor vitamina C, dok Coca‑Cola sadrži hemikalije koje mogu naštetiti našem tijelu, naročito kad se pije u velikim količinama.

Na fotografiji je crvena limenka Coca‑Cole s bijelim logotipom i natpisom "ORIGINAL TASTE" na vrhu. Pozadina je zamućena, s tamnim i smeđim tonovima.

Koji su sastojci Coca‑Cole?

Coca‑Cola je mješavina različitih tvari koje svi znamo, ali mnogi ne razumiju kako one djeluju na naše tijelo. Sastojci uključuju:

  • Voda – osnovna baza pića.
  • Šećer – oko 39 grama po limenci (deset supenih kašika).
  • Karbonizovani gas – daje onaj mjehurićasti efekat.
  • Fosforna kiselina – snižava pH i može oštetiti zube i kosti.
  • Boje i arome – umjetne dodatne supstance, daleko od prirodnih.
  • Kofein – stimulans koji može izazvati nervozu i nesanicu.

Loši učinci Coca‑Cole na naše zdravlje

Piće poput Coca‑Cole može imati ozbiljan negativan utjecaj na naše tijelo, a to često ne primijetimo jer nas reklamne kampanje bombarduju s porukom da je „osvježavajuće i bezopasno“. Evo nekoliko loših učinaka:

  • Povećanje rizika od dijabetesa tipa 2 – prekomjeran unos šećera dovodi do insulinske rezistencije.
  • Problemi sa zubima – fosforna kiselina i šećer nagrizaju zubnu gleđ i podstiču razvoj karijesa.
  • Problemi s kostima – fosforna kiselina izvlači kalcij iz kostiju, povećavajući rizik od osteoporoze.
  • Problemi sa želucem i probavom – kiselina i šećer iritiraju želudac, usporavaju probavu i mogu izazvati bolove.

Šta se dešava u našem tijelu: minut-po-minut

10 minuta: Upravo ste otvorili limenku Coca‑Cole. Unijeli ste deset supenih kašika šećera – 100 % preporučenog dnevnog unosa. Fosforna kiselina “pretiče” slatkoću, pa ne povraćamo od tolikog šećera.

20 minuta: Šećer u krvi naglo raste, pankreas luči insulin, a jetra počinje pretvarati višak šećera u masnoće.

40 minuta: Jetra i dalje obrađuje šećer, a kofein je već u potpunosti apsorbovan – zjenice se proširuju, nivo energije raste, receptori za adenozin su blokirani.

45 minuta: Počinje euforija – organizam pojačano luči dopamin, neurotransmiter „zadovoljstva“, slično kao kod ubrizgavanja opioida.

60 minuta: Fosforna kiselina iritira crijeva i ubrzava izlučivanje nutrijenata urinarnim traktom. Diuretički efekat kofeina dovodi do gubitka vode, što može izazvati umor i nervozu.

Dijetetski utjecaj

Ako pijete Coca‑Colu svakog dana, vaše tijelo “izgladnjuje” unos vitamina i minerala. Istraživanja pokazuju da konzumenti gaziranih pića češće imaju nedostatak vitamina i kalcija, jer radije biraju slatke napitke nego mlijeko bogato proteinima i vitaminom A.

Zubna erozija

Visoka kiselost i šećer u Coca‑Coli nagrizaju zubnu gleđ i povećavaju rizik od karijesa. Čak i redovno pranje zuba ne može u potpunosti ukloniti štetu od kisele bombe.

Neželjeni efekti kofeina

Količina kofeina u limenci Coca‑Cole približno je jednoj šolji crne kafe. Prekomjerna konzumacija može izazvati nesanicu, nervozu, pojačano mokrenje, a nestanak kofeina uzrokovati glavobolju, umor i razdražljivost.

Pojava raka

Benzojeva kiselina i njeni derivati u Coca‑Coli mogu povećati rizik od malignih promjena ćelija. Doktori savjetuju – ne više od jedne limenke sedmično. Slažu se da je i to previše.

Hronične bolesti

Istraživanja pokazuju da konzumiranje jedne ili više limenki dnevno povećava rizik od gojaznosti, hipertenzije, visokog holesterola, srčanog udara i bubrežnih kamenaca. Lista mogućih oboljenja je mnogo duža.

Priča se po selu da je Coca-Cola dobra!

U narodu se kaže da Coca‑Cola može pomoći kod umora, poboljšati probavu pa čak i olakšati oporavak nakon vježbanja. Neki je koriste i za čišćenje kućanskih površina ili uklanjanje hrđe zbog kiselosti! Ipak, to nije razlog da je pijemo – bolje potražiti prirodne i zdravije alternative.

Coca‑Cola kao sredstvo za čišćenje?

Zanimljivo, Coca‑Cola se često koristi i kao domaći “čistač” za razne površine. Zbog svoje jake kiselosti i mjehurića, može razgraditi kamenac u čajnicima ili slavinama — dovoljno je uliti malo Coca‑Cole, ostaviti da odstoji 10–15 minuta, pa isprati. Isto tako, mrlje od hrđe na metalnim alatima mogu se omekšati ako ih prebrišete vlažnom krpom natopljenom ovim pićem.

Osim toga, može se koristiti i za uklanjanje masnih mrlja sa kuhinjskih ploča ili keramičkih pločica: nanesite Coca‑Colu, ostavite da djeluje, pa prebrišite spužvom. Iako zvuči neobično, u mnogim domaćinstvima se pokazala kao prilično efikasno sredstvo za čišćenje, ali (naravno) nije zamjena za specijalizovane deterdžente.

Coca‑Cola Zero: prava zamjena?

Coca‑Cola Zero tvrdi da nema šećera, ali umjesto njega koristi umjetne zaslađivače: aspartam, acesulfam K i sukralozu. Oni daju slatki ukus bez kalorija, ali:

  • Mogu poremetiti crijevnu mikrofloru;
  • Stvaraju lažni “insulinski šok”;
  • Povećavaju želju za intenzivnom slatkoćom;
  • Dugoročne posljedice konzumacije ovih aditiva nisu potpuno istražene.

Zero možda štedi kalorije, ali ne oslobađa vas hemijskih dodataka i potencijalnih štetnih efekata.

Zaključak

Svi volimo osvježenje, ali važno je prepoznati kada nešto postaje štetno. Coca‑Cola nudi trenutni užitak, ali krije tonu štetnih tvari i nosi dugoročne zdravstvene rizike. Povremeno uživanje nije smak svijeta, ali svakodnevno pražnjenje limenke stvara ozbiljne posljedice.

Za zdraviju alternativu birajte vodu, prirodne sokove ili domaći čaj. Tretirajte svoje tijelo pažljivo – jedino ga imate! Brinimo se o zdravlju dok ga posjedujemo, a ne kad ga izgubimo.

Podijelite članak: