Može li se Bosna i Hercegovina plasirati na Svjetsko prvenstvo 2026. godine?
Autor: Tarik Hadžirović.
Objavljeno u petak, 21. marta 2025. u 19:17.
Vrijeme čitanja: 12 min.
Reprezentacije Rumunije i Bosne i Hercegovine sastat će se danas na Nacionalnom stadionu u Bukureštu gdje izabranici Sergeja Barbareza kreću u novi kvalifikacioni ciklus. Bosna i Hercegovina nije mogla poželjeti bolji raspored predstojećih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. godine, koje će se održati u Sjevernoj Americi, s obzirom na to da će se sastati s Austrijom, Rumunijom, Kiprom i San Marinom.
Pred nama su nove kvalifikacije za mundijal, pa prema tome je vrijeme za novu euforiju kako to obično biva u Bosni i Hercegovini. Visoko mišljenje o sebi i visoka očekivanja nešto su što je jako čudno u ovoj državi, uzimajući u obzir rezultate reprezentacije od njenog nastanka pa sve do danas. Bilo je tu naravno velikih pobjeda, utakmica za pamćenje, ali jedino što ostaje kao najrealniji podatak jeste da se reprezentacija Bosne i Hercegovine za nešto više od trideset godina postojanja svega jednom plasirala na veliko takmičenje.
Zmajeve je 2014. godine na Svjetsko prvenstvo u Brazil poveo legendarni Safet Sušić. Naravno, nakon Brazila nije trebalo dugo da i Papeta proglase neznalicom, pa se krenulo u razne trenerske avanture. Od Sušića pa sve do danas, Bosna i Hercegovina promijenila je osam selektora. Najuspješniji od njih bio je nasljednik Safeta Sušića – Mehmed Baždarević. Meša je na klupi Zmajeva ostao tri godine i na 24 utakmice osvajao 1,92 boda po meču. Po tom parametru, Baždarević je najbolji selektor u historiji reprezentacije, ali ni on je nije uspio odvesti na veliko takmičenje.
Nakon njega događale su se još neke selektorske avanture, a posebno zanimljiva bila je ona s Dušanom Bajevićem. Bajević je na klupi nacionalnog tima bio godinu dana. U osam utakmica nikog nije pobijedio, te je upisao samo dva remija. Po utakmici je osvajao 0,25 bodova.
Neka nova priča počinje nakon Bajevića kada na klupu dolazi Ivaylo Petev. Iako dočekan na nož, na kraju je postao miljenik navijača. A to nije baš lako u Bosni i Hercegovini, pogotovo ako ste stranac. Šokantno je završila priča s Petevom: “Ali on nije otpušten već mu je samo istekao ugovor”, izjavio je predsjednik Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine, Vico Zeljković.
Nakon Peteva uslijedilo je još nekoliko trenerskih eksperimenata, a onda stiže za mnoge dugo očekivani, iako niko ne zna zašto, Sergej Barbarez. Bez ijednog jedinog dana radnog staža kao trener, Barbarez sjeda na klupu reprezentacije. Tu je već godinu dana, a rezultati su mu… pa… identični kao i kod Dušana Bajevića. S tim da je Princ s Neretve proglašen senilnim starcem kojeg što prije treba potjerati s klupe, a Barbareza se i dalje pokušava predstaviti kao vizionara s projektom za velike stvari. Da li je on zaista to? Pa, saznat ćemo veoma brzo. Ili možda ipak nećemo, jer je i prije samih kvalifikacija sam selektor odustao od njih izjavom kako Svjetsko prvenstvo 2026. godine u SAD-u, Kanadi i Meksiku nije cilj ove reprezentacije, nego tek Evropsko prvenstvo 2028. godine u Velikoj Britaniji.
Zašto onda uopće igramo? Igramo da bismo se plasirali. Ako se ne plasiramo, trebamo ugasiti reprezentaciju. Tako barem kaže dio navijača koji kvalifikacionu grupu Bosne i Hercegovine smatraju toliko laganom da je sve osim plasmana na mundijal debakl; zaboravljajući podatak da mi nismo ni Argentina ni Brazil, ni Francuska ni Španija, nego Bosna i Hercegovina.
Da se razumijemo, ova grupa jeste odlična prilika za BiH, odlična prilika da reprezentacija konačno pruži bolju igru, počne osvajati bodove i pokuša se plasirati na svjetsko prvenstvo, iako je surova istina da za to nije favorit ni u ovakvoj grupi. Odustajanje prije početka nikada nije bilo opcija, a činjenica da se više ni San Marino ne plaši Bosne i Hercegovine dovoljno govori. A San Marino i Kipar će biti najveći test naše reprezentacije – reprezentacije koja se u posljednje vrijeme mučila i sa fenjerašima, ili je ona možda i sama to postala. Te četiri utakmice Bosna i Hercegovina jednostavno mora dobiti, te pokazati da je sposobna osvajati bodove protiv onih reprezentacija koje su kvalitetom definitivno ispod nje. A ako to i pokaže, e onda stvarno slijedi ona prava bitka sa Rumunijom i Austrijom. Ove dvije reprezentacije stvarno nisu toliko strašne i nemaju ugled kao Njemačka, Francuska, Španija, Engleska i ostale. Ali daleko od toga da ih treba podcjenjivati. Jako je bitno to što ni Rumunija ni Austrija svjetsko prvenstvo nisu igrale još od 1998. godine. Sad uz ovakvu grupu i generacije kakve imaju, to će biti primarni cilj.
Ali njihov cilj je realan. Jer dok su se reprezentativci Bosne i Hercegovine ljetos kupali na moru, Rumuni i Austrijanci igrali su Evropsko prvenstvo u Njemačkoj. Tamo nisu bili ni nijemi posmatrači nego su stigli i do osmine finala. Austrija je mogla i dalje, ali je u utakmici u kojoj je bila bolja poražena od Turske. Poseban motiv kod Austrijanaca krije se i u Davidu Alabi. Prva zvijezda ovog tima vratila se nakon povrede poslije više od godinu dana. U svojoj karijeri napravio je gotovo sve, a svjetsko prvenstvo je upravo ta neostvarena želja koju želi ostvariti prije odlaska u penziju. Međutim, nisu samo jači kadar, bolji rezultati i momentum na strani Austrije protiv Bosne i Hercegovine. Najveća opasnost vjerovatno sjedi na klupi ove reprezentacije, a to je superiskusni Ralf Rangnick. Ne toliko atraktivan kao Mourinho, Ancelotti ili Guardiola, ali ovaj čovjek se trenerskim poslom počeo baviti 1983. godine najprije kao trener igrač, a onda od 1988. kao samostalni trener. Ima bogato iskustvo i kao sportski direktor i to ni manje ni više nego u Red Bull grupaciji gdje je radio godinama. Impresivni su i velikani Bundeslige koje je vodio, a radio je u Stuttgartu, Hannoveru, Hoffenheimu i Schalkeu. Od 2022. godine sjedi na klupi Austrije i od tada upisuje sjajne rezultate. Svoj tim vodio je na trideset i dvije utakmice, te osvaja 1,88 bodova po meču, što je drastično više u odnosu na Barbarezovih 0,25.
S druge strane imamo Rumuniju. I nju iz nekog nepoznatog razloga pokušavaju ismijati u Bosni i Hercegovini. A razloga za to realno nema. Kao što sam i spomenuo, Rumunija je ljetos igrala osminu finala Evropskog prvenstva u Njemačkoj, a nakon toga je nastavila u sjajnom ritmu te u Ligi nacija koja je iza nas u šest utakmica upisala isto toliko pobjeda. U grupi nisu bili sa nekim nogometnim velikanima, ali i ovo je i dalje odličan podatak. No, nije zanemarivo da su nakon Eura promijenili selektora i da je upravo novi selektor iskoristio Ligu nacija, uigrao i spremio tim za nadolazeće kvalifikacije. A novo staro selektorsko ime na klupi Rumuna je ni manje ni više Mircea Lucescu. Sergej Barbarez ima pedeset i tri godine, a Lucescu skoro pedeset godina trenerskog staža i tu leži velika opasnost. Starog lisca iz Rumunije teško je nadmudriti, a s obzirom da ima sedamdeset i devet godina, na samom zalasku svoje karijere on sigurno želi igrati mundijal.
Dakle, prva prepreka na putu nam je stari rival – reprezentacija Rumunije. Do sada su ove dvije ekipe odigrale šest međusobnih mečeva. Međutim, ovo će biti prvi put da se sastaju u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo. Rumunija je upisala četiri pobjede, dok je Bosna i Hercegovina dva puta bila bolji rival. Gol razlika je na strani Rumuna, s obzirom na to da su postigli trinaest golova, dok je Bosna i Hercegovina samo četiri puta postigla pogodak. Posljednji put su se sastali u B diviziji Lige nacija prije nešto manje od tri godine. Tada je Bosna i Hercegovina predvođena Ivajlom Petevom slavila u Zenici minimalnim rezultatom, da bi u finalnoj utakmici grupne faze doživjela ubjedljiv poraz od 4:1. Vrijedi napomenuti da ovaj meč nije imao rezultatski značaj jer je naš nacionalni tim već ranije osigurao prvo mjesto i plasman u elitnu diviziju.
Rumuni su ispred Bosne i Hercegovine puno boljim plasmanom na FIFA rang listi, te nešto većom cijenom na tržištu. Kao njihov najveći adut čini se kontinuitet rezultata, ali i superiskusni selektor sa 21 osvojenim trofejom u karijeri. Međutim uprkos činjenici da su blagi favoriti u ovom meču, u rumunskom taboru postoji zabrinutost pred prvi meč novih kvalifikacija. Kako navode mediji iz ove zemlje, ozbiljan je problem što dosta startera, odnosno ključnih igrača Rumunije, ne igra redovno za svoje klubove u novoj sezoni. 79-godišnji Lucescu je pozvao ukupno 26 igrača, od kojih skoro polovina dolazi iz domaćeg prvenstva. Zanimljivo je da samo tri igrača nastupaju u ligama petice. Također vrijedi napomenuti da su Rumuni za naredni ciklus utakmica ostali bez dvojice svojih najboljih igrača zbog povreda. To su defanzivac Tottenhama – Radu Drăgușin, te vezista Parme – Valentin Mihăilă. Oba igrača su bile veoma važne karike na prethodnom evropskom prvenstvu, kao i Ligi nacija odigranoj prošle godine. Među ključnim igračima su Dennis Man i Ianis Hagi koji bi mogli ugroziti gol naše ekipe. Međutim, obojica su u jako lošoj formi što potvrđuje i njihova statistika. Naime, Man je posljednji gol postigao još 1. decembra prošle godine, dok je Hagi u ovoj godini upisao samo tri pogotka. Iskusni ofanzivac Nicolae Stanciu igra u Saudijskoj Arabiji, a i on je u novoj godini izuzetno neefikasan. U najboljoj formi su 34-godišnji napadač Denis Alibec koji igra u svojoj zemlji, te desni bek Andrei Rațiu koji je nezamjenjiv igrač u redovima španskog Rayo Vallecana.
S druge strane, kada je u pitanju naša selekcija, izbornik Sergej Barbarez odlučio je da pozove 23 igrača za utakmice protiv Rumunije i Kipra, uz dodatnu listu sa još osam nogometaša. Zasigurno je naš najveći adut preiskusni Edin Džeko koji je nedavno napunio 39 godina, ali i dalje uspijeva da igra na vrhunskom nivou u Fenerbahçeu. U ovoj sezoni je na 42 utakmice postigao 19 golova i dodao sedam asistencija. Spisak igrača sa prve dvije kvalifikacione utakmice je sljedeći:
- Golmani: Nikola Vasilj, Martin Zlomislić i Osman Hadžikić.
- Odbrana: Sead Kolašinac, Amar Dedić, Nihad Mujakić, Jusuf Gazibegović, Nikola Katić, Adrian Leon Barišić, Ermin Bičakčić, Stjepan Radeljić i Tarik Muharemović.
- Vezni red: Benjamin Tahirović, Armin Gigović, Dario Šarić, Ivan Šunjić, Haris Hajradinović, Dženis Burnić te Ivan Bašić.
- Napad: Amar Memić, Samed Baždar, Ermedin Demirović i Edin Džeko.
Legendarni Mostarac je objavio i dodatni spisak na kojem su Haris Tabaković, Denis Huseinbašić, Dennis Hadžikadunić, Ifet Đakovac, Nail Omerović, Enver Kulašin, Arjan Malić i Nidal Čelik. Nažalost, ni ovo okupljanje nije moglo proći bez otkazivanja, pa je Jusuf Gazibegović morao otkazati dolazak u Sarajevo zbog povrede. Na njegovo mjesto pozvan je talentovani nogometaš Sturma, te U21 reprezentativac naše zemlje, Arjan Malić.
Izabranici Sergeja Barbareza odradili su ukupno četiri treninga u trening centru FK Sarajevo u Butmiru. Dva su bila zatvorena i bez izjava aktera, što do sada nije bio slučaj. Posljednji trening održan je jučer na Nacionalnom stadionu u Bukureštu. Ono što je vrijedno napomenuti jeste da su Barbarez i njegovi suradnici imali na raspolaganju sve pozvane igrače.
UEFA je delegovala glavnog arbitra za meč Rumunija – Bosna i Hercegovina, a riječ je o jednom od najboljih evropskih sudija trenutno – Dannyu Makkelieu iz Nizozemske. Makkelie je sudio reprezentaciji Bosne i Hercegovine jedan susret do sada. Bilo je to 2019. godine u Zenici protiv Grčke. Meč je završen rezultatom 2:2, a Miralem Pjanić tada je dobio crveni karton.
Iako se očekivalo da će Rumuni biti oslabljeni i da u Bukureštu neće imati podršku s tribina zbog nedavne kazne UEFA-e, ipak su dobili sjajne vijesti i objavili da će meč sa našom reprezentacijom igrati uz prisustvo navijača. Naime, iako je Sud za sportsku arbitražu potvrdio odluku UEFA-e o sankcijama Rumuniji nakon incidenta na meču sa Kosovom, sa velikim zakašnjenjem Rumuni su dobili dozvolu da otvore kapije stadiona za svoje navijače, a još kasnije stigla je potvrda i da navijači BiH mogu biti na utakmici. Upravo zbog kasne potvrde od UEFA-e navijači Bosne i Hercegovine nisu uspjeli da se organizuju i otputuju u rumunsku prestonicu.
I na kraju dolazimo do zaključka. Šta očekivati od ovih kvalifikacija? Prije svega nadamo se mnogo bolju igru, a samim tim i konačno veću količinu bodova. Za visoke poraze više nema izgovora. Ovo nije grupa od koje će nekome klecati koljena, ali je također grupa u kojoj Bosna i Hercegovina nikoga ne smije podcijeniti. Prema tome, sve ovisi od nas samih. Sa svima se valja pošteno potući, Kipar i San Marino obavezno po dvaput pobijediti. Ako se ne ode na mundijal, to ne treba doživjeti kao neuspjeh, ali odustati prije početka se ne smije. Ne treba se zavaravati. Barbarez i društvo imaju ogroman posao i trnovit put pred sobom. Stoga, nek nam je sa srećom, a ni taj baraž ne bi bio tako loša opcija.
Utakmica Rumunija – Bosna i Hercegovina igra se večeras s početkom od 20:45, a direktan prijenos bit će dostupan na BHT-u. Na istom kanalu gledat ćemo sve utakmice naše A selekcije zaključno sa 2028. godinom, uključujući i one prijateljske.