Zašto se obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika?
Autor: Tarik Hadžirović.
Objavljeno u petak, 21. februara 2025. u 08:24.
Vrijeme čitanja: 2 min.
Svake godine, 21. februara, obilježava se Međunarodni dan maternjeg jezika. Ovaj dan ima poseban značaj jer promoviše važnost maternjeg jezika i višejezičnosti.
Ovaj dan je proklamiran 17. novembra 1999. godine od strane UNESCO-a. 21. februar je odabran kao sjećanje na studente koji su tog dana 1952. godine ubijeni u Daki, Istočnom Bengalu (današnjem Bangladešu). Oni su protestovali jer njihov maternji jezik, bengalski, nije bio proglašen za zvanični jezik.
Maternji jezik (ili materinščina) je prvi jezik koji se uči u ranom djetinjstvu izvan formalne nastave. To je jezik kojim se najlakše izražavamo, jer su njegovi korijeni duboko utisnuti u našem razumijevanju svijeta. Nakon puberteta, nijednim drugim jezikom ne možemo tako dobro vladati kao maternjim. Maternji jezik je ključni dio našeg kulturnog identiteta. On nas povezuje s našom prošlošću, tradicijom i zajednicom. Naš maternji jezik oblikuje našu i njegovu budućnost.
U svijetu se govori oko šest hiljada jezika, a prema procjenama lingvista, do kraja 21. stoljeća više od polovine, čak i do dvije trećine, će odumrijeti. Maternji jezik omogućava nam da se izrazimo, komuniciramo s drugima i razumijemo svijet oko nas. Naš jezik čini nas jedinstvenima. On je dio naše ličnosti i identiteta. Kvalitetno obrazovanje počinje s maternjim jezikom. Djeca najbolje uče kad se obrazuju na jeziku koji razumiju. Maternji jezik prenosi kulturnu baštinu, priče, mitove i tradiciju s generacije na generaciju.
Ovaj dan je posvećen podizanju svijesti o važnosti maternjeg jezika. Također, skreće pažnju na ugroženost mnogih jezika u svijetu. Višejezičnost je bogatstvo, a pravo na obrazovanje na maternjem jeziku jedno je od osnovnih ljudskih prava. Stoga, govorimo svoj maternji jezik s ponosom, učimo nove jezike i podržavamo jezičku raznolikost _ jer svaki jezik vrijedi i svaka kultura zaslužuje da bude sačuvana!