Znate li zašto trebate uključiti Airplane Mode u avionu?

Autor: Tarik Hadžirović.

Objavljeno u ponedjeljak, 10. februara 2025. u 07:16.

Vrijeme čitanja: 3 min.


Koliko puta ste se ukrcali u avion i čuli ono standardno upozorenje: “Molimo vas da uključite Airplane Mode na vašim uređajima”? Možda vam se to čini kao neka dosadna formalnost, ali postoji dobar razlog zašto aviokompanije insistiraju na tome.

Kad uključimo Airplane Mode (način rada u avionu), naš uređaj (telefon, tablet, računar) prestaje tražiti mobilni signal, isključuje Wi-Fi, Bluetooth i GPS. Ova opcija postoji da spriječi moguće smetnje u avionskim komunikacijskim sistemima.

Prvi put se pojavila početkom 2000-ih, kada su aviokompanije počele zahtijevati od putnika da isključuju svoje uređaje tokom leta. Kako su pametni telefoni postajali sve popularniji, proizvođači su dodali Airplane Mode kao rješenje. Nekad oko 2008. godine, većina uređaja ga je već podržavala. Danas, avioni često nude Wi-Fi mrežu i omogućavaju Bluetooth čak i kada je ovaj način rada uključen, ali mobilna mreža i dalje ostaje isključena iz sigurnosnih razloga.

1. Može doći do smetnji u komunikaciji

Avioni koriste posebne radio-signale za komunikaciju s kontrolom leta i tornjem na aerodromu. Ako uređaj nije u načinu rada u avionu, on stalno pokušava pronaći najbližu baznu stanicu i može stvarati smetnje u signalima pilota i posade. Naravno, moderne aviokompanije koriste savremene sisteme koji su dosta otporni na ovo, ali niko ne želi ni najmanji rizik kad se nalazimo na 10.000 metara visine.

2. Štedimo bateriju

Kada letimo, pogotovo na velikim visinama, mreža mobilnih operatera jednostavno nije dizajnovana da radi za uređaje u avionima. To znači da će naš uređaj stalno skenirati i pokušavati da pronađe signal, što troši ogromnu količinu baterije. Dakle, osim što pomažemo sigurnosti leta, štedimo i bateriju kako bismo mogli slušati muziku, gledati filmove, igrati igrice ili biti online kada sletimo.

3. Izbjegavanje nepotrebnih troškova roaminga

Ako putujete međunarodnim letom, vaš telefon može se pokušati povezati s mrežama drugih država dok prolazite kroz njihovu zračnu zonu. To može rezultirati visokim troškovima roaminga bez da ste toga svjesni. Uključivanjem Airplane Modea sprječavate nenamjerne troškove i izbjegavate neugodno iznenađenje na računu.

4. Način rada u avionu je pravilo, ne prijedlog

Mnoge aviokompanije zakonski su obavezne zahtijevati da svi putnici uključe način rada u avionu. Naravno, stjuardese vam neće uzeti uređaj ako to ne uradite, ali ako svi ignorišu ovo pravilo, može doći do nepotrebnih problema, u nekim slučajevima i kazni.

5. Možete i dalje koristiti uređaj

Jedna od najčešćih zabluda jeste da način rada u avionu znači da uređaj postaje beskoristan. Zapravo, možete i dalje koristiti sve funkcije osim poziva i mobilnog interneta. Većina aviona danas ima Wi-Fi, tako da možete gledati YouTube, slati poruke ili čak raditi nešto korisno. Ali, zašto se jednostavno ne biste opustili ili odspavali, bez ometanja obavijestima i pozivima?

Iako možda mislite da jedan uređaj neće napraviti veliku razliku, ako svi ignorišu ovo pravilo, avionski sistemi bi mogli pretrpjeti značajne smetnje. Uključivanje načina rada u avionu je jednostavan, ali važan korak koji doprinosi sigurnosti i ugodnijem letu za sve putnike.

Podijelite članak: